Malmö Stad Logotyp

Uppdaterad: 10 augusti 2018

Kontaktuppgifter

Hitta till Malmö latinskola

Besöksadress
Drottninggatan 22

Postadress
Malmö latinskola
Drottninggatan 22
211 49 Malmö

Reception
040-34 68 75 / 0768-76 80 88

Suzanne Sellbjer
suzanne.sellbjer@malmo.se

ANMÄLAN FRÅNVARO
Tel: 040-684 94 42

Sjukanmälan är obligatorisk.

INLOGGNING
VÅRDNADSHAVARE

Logga in på Dexterlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Skolledning & administration

REKTOR
Maria Jarlsdotter

0768-52 96 59
maria.jarlsdotter@malmo.se

SEKTIONSCHEF
Anders Feldt
0704-78 40 46
anders.feldt@malmo.se

BITRÄDANDE REKTOR
NA, NA-särskild variant musik, SA, språkintro
Johan Ahx
040-34 68 77
johan.ahx@malmo.se

BITRÄDANDE REKTOR
ES-teater, spets teater, HU, gysär, förstärkt program, språkintro
Birgitta Moberg
040-34 66 71
birgitta.moberg@malmo.se

BITRÄDANDE REKTOR
ES-dans/musik, spets musik
Jan Persson
040-34 68 76
jan.persson3@malmo.se

BITRÄDANDE REKTOR
ES-estetik/bild, planering, samordning
Peter Pripp
040-34 70 70
peter.pripp@malmo.se

Studie- och yrkesvägledning

Pia Lindgren
ES-musik/dans, spets musik, NA, SA-samhäll, språkintroduktion
0768-84 14 54
pia.lindgren@malmo.se

Ingrid Nordgren
HU, SA-media, ES-teater / estetik / bild, spets teater / språkintroduktion
0768-54 71 51
ingrid.nordgren@malmo.se

Pamela Kunnari (vik syv)
Förstärkt program, gysär
0768-82 05 54
pamela.kunnari@malmo.se

Elevhälsa

SKOLSKÖTERSKA
Carina Englöv

0701-41 73 95

SKOLSKÖTERSKA
Gunilla Liljeroth

0703-92 65 03

KURATOR
Susanne Segrén

0721-81 29 26

KURATOR
Jeanette Nordquist
0768-72 00 67

SPECIALPEDAGOG
Sofia Hansson
0708-14 71 68

SPECIALPEDAGOG
Christina Weis
0708-14 71 84

SPECIALPEDAGOG
Susanne Borgfors
0709-80 16 43


Titta in på Studieverkstadens hemsida.länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Bibliotek

BIBLIOTEKARIE
Lina Ydrefelt
lina.ydrefelt@malmo.se

BIBLIOTEKARIE
Linnéa Fonseca
linnea.eriksson@malmo.se

BIBLIOTEKARIE
Maria Göransson

maria.goransson@malmo.se

KONTAKTA BIBLIOTEKET
0730-62 00 28
biblioteket@malmolatin.se

Öppettider:
Mån-fre kl. 9-16


Titta in på bibliotekets webbsidalänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Skriv till oss




Vi behöver dina personuppgifter (namn och e-post) för att kunna svara på din fråga. Läs hur Malmö stad handskas med personuppgifter, vilka bestämmelser som gäller och vilka rättigheter du har som medborgare på malmo.se/personuppgifter. *