Malmö Stad Logotyp

Uppdaterad: 02 december 2019

Kontaktuppgifter

Hitta till Malmö latinskola

Besöksadress
Drottninggatan 22

Postadress
Malmö latinskola
Drottninggatan 22
205 80 Malmö

Reception
040-34 68 75 / 0768-76 80 88

Suzanne Sellbjer
suzanne.sellbjer@malmo.se

ANMÄLAN FRÅNVARO
Tel: 040-684 94 42

Sjukanmälan är obligatorisk.

INLOGGNING
VÅRDNADSHAVARE

Logga in på Dexterlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Skolledning & administration

REKTOR
Fredrik Hemmensjö

0768-52 96 59
fredrik.hemmensjo@malmo.se

SEKTIONSCHEF
Anders Feldt
0704-78 40 46
anders.feldt@malmo.se

SKOLSEKRETERARE
Carina Röhr
ES-dans/musik, NA, NA-särskild variant musik
040-34 64 88
carina.rohr@malmo.se

Emina Jupic
ES-teater, HU, SA, ESTEV, MLF, SPR
0709-92 69 07
emina.jupic@malmo.se

Åse Andersson
SAMED, ES-bild/media
0768-76 80 87
ase.andersson@malmo.se


BITRÄDANDE REKTOR
NA, NA-särskild variant musik, SA
Jan Persson
0733-01 24 15
jan.persson3@malmo.se

BITRÄDANDE REKTOR
ES-teater, spets teater, HU, gysär, förstärkt program
Birgitta Moberg
040-34 66 71
birgitta.moberg@malmo.se

BITRÄDANDE REKTOR
ES-dans/musik, spets musik
Peter Hernqvist
0732-50 10 33
peter.hernqvist@malmo.se

BITRÄDANDE REKTOR
ES-estetik/bild, SAMED, SPR
Annette Lawesson
040-34 70 70
annette.lawesson@malmo.se

Studie- och yrkesvägledning

Pia Lindgren
ES-musik/dans, spets musik, NA, SA-samhäll, SA-beteende
0768-84 14 54
pia.lindgren@malmo.se

Ingrid Nordgren
SPR, SA-MED
0768-54 71 51
ingrid.nordgren@malmo.se

Madelene Eregård
ES-teater / spets, Estetik-media / Bild, HU
0732-50 10 09
madelene.eregard@malmo.se

Vesna Maldaner
IMIND/F-ES, ESTEV
vesnanina.maldaner@malmo.se

Elevhälsa

SPÅR 1
ESDAN, ESMUS, NA, NAMUS, SASAM, SPR, ES17C

BARNSJUKSKÖTERSKA
Susanna Thurell
0701-41 73 95

KURATOR
Susanne Segrén
0721-81 29 26

SPECIALPEDAGOG
Christina Weis
(ESMUS, ESDAN, ES17C)
christina.weis@malmo.se

SPECIALPEDAGOG
Sofia Hansson
(NA, NAMUS, SASAM, SAPSY, SPR)
sofia.hansson@malmo.se

SPÅR 2
ESTEA, ESEST, ESBIL, SAMED, HU, MLF, ESTEV

BARNSJUKSKÖTERSKA
Gunilla Liljeroth
0703-92 65 03

KURATOR
Jeanette Nordquist
0768-72 00 67

SPECIALPEDAGOG
Jenny Lennartsdotter Ward
(ESTEA, ESEST, ESBIL, HU)
jenny.lennartsdotterward@malmo.se

Bibliotek

BIBLIOTEKARIE
Linnéa Fonseca
linnea.fonseca@malmo.se

BIBLIOTEKARIE
Maria Luckman

maria.luckman@malmo.se

BIBLIOTEKARIE
Nora Karlsson

nora.karlsson@malmo.se

 

KONTAKTA BIBLIOTEKET
0730-62 00 28
mlgy.bibliotek@skola.malmo.se

Öppettider:
Mån-fre kl. 9-16

Skriv till oss




Vi behöver dina personuppgifter (namn och e-post) för att kunna svara på din fråga. Läs hur Malmö stad handskas med personuppgifter, vilka bestämmelser som gäller och vilka rättigheter du har som medborgare på malmo.se/personuppgifter. * (obligatorisk)
Vi behöver dina personuppgifter (namn och e-post) för att kunna svara på din fråga. Läs hur Malmö stad handskas med personuppgifter, vilka bestämmelser som gäller och vilka rättigheter du har som medborgare på malmo.se/personuppgifter.