Malmö Stad Logotyp

Uppdaterad: 11 mars 2019

Teaterns Dag 2019

Estetiska programmet teater medverkar på Teaterns Dag i år, och besökare kan bland annat se våra teaterelever framföra en öppen repetition av Shakespeares "En midsommarnattsdröm".

Lördag 16 mars är det Teaterns Dag i Malmö. För 19:e året i rad arrangerar stadens scenkonstinstitutioner och fria grupper en endags scenkonstfestival med upplevelser från morgon till natt. På scener, foajéer och repetitionslokaler runt om i Malmö bjuds det på föreställningar, öppna repetitioner, konserter, workshops och mycket mer. Programmet är fullt av upplevelser för såväl barn som unga och vuxna.

En Midsommarnattsdröm – Öppen repetition
Blackboxen
11.00-12.00
13.00-14.00

Öppen repetition samt information om teaterprogrammet
Foajén
10.00-14.00

I foajén träffar du elever och lärare från Estetiska programmet teater och har möjlighet att ställa frågor.

Läs mer om Teaterns Dag!länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster